Nurkowanie i bezpieczeństwo – jak zacząć?

Nurkowanie i bezpieczeństwo to nierozerwalna para. Bezpieczeństwo w nurkowaniu jest bardzo istotną kwestią, której z żadnych powodów nie można bagatelizować. Luźne podejście do kwestii bezpieczeństwa może skutkować poważnymi urazami, a nawet śmiercią. Nurkowanie jest bezpiecznym sportem, ale tylko wtedy, gdy postępujemy zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Równie istotne jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności oraz uzupełnianie wiedzy merytorycznej.

Nurkowanie i bezpieczeństwo – wypadki jak ich unikać?

Zdecydowaną podstawą jest odpowiednie przeszkolenie przez certyfikowanego instruktora. Federacji zrzeszających nurków jest wiele, a do najbardziej znanych należą PADI, SSI, czy też CMAS. Metodyka szkoleń poszczególnych federacji nie różni się diametralnie i tak na prawdę nie ma większego znaczenia jaką wybierzesz. Warto również wiedzieć, że po wybraniu jednej federacji nie jesteś na nią skazany, gdyż wszystkie akceptują wzajemnie swoje uprawnienia. Możesz więc zacząć karierę np. w PADI, a kontynuować ją w SSI. Najważniejszą kwestią jest jednak wybranie odpowiedniego instruktora. To od jego doświadczenia i wiedzy będzie zależeć Twoje bezpieczeństwo w czasie kursu, ale również i po jego ukończeniu.

nurkowanie-i-bezpieczeństwo-fakty-wypadki
Nurkowanie i bezpieczeństwo

A co ze sprzętem do nurkowania?

Producentów sprzętu jest oczywiście cała masa i prześcigają się w dostarczaniu coraz nowszych rozwiązań. Wiąże się to oczywiście z wyższą ceną, ale również i większym komfortem pod wodą. Nie musisz jednak zaczynać od wydania wielu tysięcy złotych na sprzęt do nurkowania. Możesz zbierać go powoli, jednocześnie testując różne rozwiązania i konfiguracje. Nie musisz również przesadnie obawiać się sprzętu używanego. Często będzie on w o wiele bardziej atrakcyjnej cenie, co może być wielkim plusem. Pamiętaj jednak, aby taki sprzęt przed użyciem oddać do serwisowania. Przeprowadzenie sprawdzenia sprzętu do nurkowania w autoryzowanym punkcie z pewnością podniesie twoje poczucie bezpieczeństwa na podwodnych wyprawach.

Jak to jest nurkować?

Na to pytanie nie da się prosto odpowiedzieć. Z pewnością będzie to dla ciebie nowym i nierzadko emocjonującym przeżyciem, ale z całą pewnością mogę zapewnić, że nigdy tego nie zapomnisz. Musisz jednak pamiętać, że nurkowanie i bezpieczeństwo to nierozerwalny duet. A być może odkryjesz swoją nową pasję, która stanie się dla ciebie głównym zajęciem na lata? Któż wie 🙂 Pamiętaj również, że wszelkie sporty ekstremalne są niesamowicie uzależniające!