Dziecko na rowerze

Jazda na rowerze sprawia wiele radości. Przynosi też wiele korzyści dla zdrowia, zapewnia porcję ruchu na świeżym powietrzu. To niezwykle przyjemna forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku.

Wiele osób na wycieczki rowerowe zabiera swoje małe dzieci, przewożąc je w specjalnych fotelikach rowerowych. Wreszcie przychodzi czas na zakup pierwszego roweru dla dziecka. Niektórzy z rodziców mają z tym problem, ponieważ wybór roweru dla dziecka jest bardziej skomplikowany niż wybór roweru dla osoby dorosłej.

Warto już od najmłodszych lat zachęcać dziecko do jazdy na rowerze. Ma ona wiele zalet. Rozwija u dziecka koncentrację, koordynację ruchową, poczucie równowagi. Sprawia dziecku dużą przyjemność, wpływa pozytywnie na jego kondycję. Optymalny wiek, w którym warto zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze to wiek około 3 lat, choć niektóre modele rowerków dziecięcych umożliwiają rozpoczęcie nauki dużo wcześniej.

dziecko-na-rowerze

Pierwszy rower dla dziecka

Jeżeli zależy nam, aby nasze dziecko jak najwcześniej zaczęło przygodę z rowerem, najlepiej kupić dziecku rower biegowy. Taki rower nie posiada układu napędowego – pedałów, łańcucha, korby, przerzutek. Jazda na rowerze biegowym uczy dziecko łapania równowagi oraz kontroli kierunku jazdy. Dziecko w każdej chwili może postawić nogi na ziemi, może odpychać się nimi, podpierać się i hamować. Etap roweru biegowego dotyczy dzieci w wieku 2–4 lat.

Dla dziecka, które ma już około metra wzrostu warto kupić rower z napędem. Jeżeli dziecko jeździło wcześniej na rowerku biegowym, może nie potrzebować już bocznych kółek pomagających utrzymać równowagę. Jeżeli dziecko ma problem z utrzymaniem równowagi, należy zamontować boczne kółeczka.

Rower powinien być dostosowany do wzrostu i możliwości fizycznych dziecka. Nie należy kupować roweru na wyrost. Dziecko powinno swobodnie wsiadać i zsiadać z roweru. Siodełko powinno znajdować się na takiej wysokości, żeby mały rowerzysta siedząc na siodełku mógł postawić na ziemi całe stopy. Jeżeli dziecko dotyka do podłoża tylko palcami stóp, to oznacza, że rower jest za duży, a to z kolei grozi upadkiem. Rower powinien podobać się dziecku. Wtedy dziecko będzie chętnie na nim jeździło.

 

O dziecku na rowerze także w Pytaniu na śniadanie: