Alpinizm, jak zacząć wspinaczkową przygodę?

Alpinizm to pojęcie, które w dosłownym znaczeniu określa wspinaczkę górską uprawianą w Alpach. Na tej samej zasadzie można wyróżnić Himalaistów, czy Taterników. W ogólniejszym i popularniejszym znaczeniu używamy słowa alpinizm na określenie działalności górskiej każdego typu i w każdych górach.

Nie ulega wątpliwości, że uprawianie alpinizmu niesie za sobą bardzo wysokie ryzyko i zdecydowanie zasługuje na miano sportu ekstremalnego. Wspinanie się na wysokie góry jest bardzo wymagające fizycznie i wymaga długiego przygotowania, zwanego aklimatyzacją. Nie można przecież wyobrazić sobie ataku na najwyższe szczyty prosto z wygodnego fotela…

Jak zacząć przygodę z alpinizmem?

Jeżeli czujesz, że to jest sport dla ciebie, to musisz zacząć od podstawowego kursu wspinaczkowego. Droga w góry najwyższe prowadzi przez sportowe skałki i sztuczną ściankę wspinaczkową. To właśnie na takim kursie nauczysz się posługiwać podstawowym sprzętem do asekuracji. Poznasz techniki linowe pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się po lodowcach oraz pionowych, kamiennych zerwach. Nie możesz ominąć tego kroku, gdyż to początkowe szkolenie jest najbardziej istotne w twojej ścieżce w góry wysokie.

Następnymi szkoleniami, które będą niezbędne w twojej górskiej edukacji będą szkolenia zimowe. Zaczniesz od nauki bezpiecznego poruszania się w sprzęcie zimowym i używania raków, czy czekanów. Niezbędne będą również ćwiczenia z poruszania się w terenie lawinowym oraz rozpoznawanie i unikania zagrożeń. Pamiętaj, że zima w górach jest piękna, ale również może być śmiertelnie niebezpieczna. Nie bagatelizuj dobrego przygotowania przed wyruszeniem w góry.

Alpinizm – jaki sprzęt?

Sporty ekstremalne z alpinizmem na czela mają to do siebie, że wymagają licznego sprzętu. Jak już nauczyłeś się jak poprawnie używać danego ekwipunku, nadejdzie czas na zakup własnego. Tu oczywiście masz bardzo szerokie pole do popisu. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowego, lepszego, bardziej lekkiego sprzętu. Zastanów się czego potrzebujesz i poproś o radę kolegów starszych stażem lub sprzedawcę w sklepie górskim. Pamiętaj, że sprzęt wspinaczkowy nie jest niestety tani, a więc dobrze przemyśl każdy zakup. Możesz również zastanowić się nad zakupem sprzętu używanego, jeżeli jest on w dobrym stanie. Zdecydowanie odradzam kupowanie sprzętu starego, czy też ewidentnie zużytego. W końcu od tego ekwipunku może zależeć twoje życie!

alpinizm jak zaczac
Alpinizm – dobry sprzęt wspinaczkowy jest ważny!
Gdzie szukać porad?

Zaczynając przygodę z alpinizmem będziesz potrzebował mentora, który przekaże ci całą niezbędną wiedzę. Nie próbuj uczyć się na własną rękę, gdyż może to być bardzo niebezpieczne i nigdy nie będziesz widział co robisz źle. Zacznij od wyszukania Klubu Wysokogórskiego, których listę znajdziesz na stronie Polskiego Związku Alpinizmu. Kluby zrzeszone w PZA muszą utrzymywać stały, wysoki poziom kształcenia co gwarantuje odpowiednią jakość. Zapisz się do najbliższego klubu i po prostu daj się wchłonąć nowemu hobby!

Kluby Wysokogórskie to również idealne miejsce na dołączenie do wyprawy wspinaczkowe, których celem będzie spróbowanie swoich sił w górach wysokich. Taka ścieżka twojej górskiej przygody jest najbezpieczniejsza i daje ci najlepszą edukację w tym niełatwym hobby.

Alpinizm – niebezpieczeństwo.

Musisz koniecznie zdać sobie sprawę z jednego. Alpinizm jest sportem wysokiego ryzyka, a co za tym idzie nawet postępując według wszystkich dobrych zasad, możesz ulec wypadkowi. Z pewnością słyszałeś o wielu śmiertelnych wypadkach alpinistów, którzy wybrali się na zdobywanie dzikich, wysokich gór. Pamiętaj również, że koszt akcji ratunkowej może być bardzo wysoki, więc koniecznie wykup przed wyjazdem ubezpieczenie pokrywające koszta akcji ratunkowych.